אוזניות לריצה

אוזניות לריצה: למה הן חשובות, ואיזה אוזניות כדאי לרוץ לקנות?

האזנה למוזיקה היא אחת הדרכים הנפוצות ביותר להעביר את הזמן במהלך הריצה, או אם תרצו: להסיח את הדעת שלנו מהקושי שבריצה מהירה או ממושכת, תוך שהן ממלאות אותנו במרץ ובאנרגיה הדרושים כל כך. מחקר שנערך לפני מספר שנים הצביע על כך שיותר ממחצית הרצים (כ-61%) נוטים לעשות זאת כאשר הם מאזינים למשהו, אצל רובם המוחלט (כ-82%) מוזיקה. הדרישות לצורך זה ברורות, כאשר יש להצטייד באמצעי דרכו יושמע הסאונד – טלפון נייד, נגן mp3 וכדומה, וחשוב לא פחות: אוזניות לריצה. הנה כל מה שחשוב לדעת עליהן.

המאפיינים העיקריים של אוזניות לריצה

נוחות ויציבות

אוזניות ריצה משתייכות לקטגוריה הרחבה יותר של אוזניות לספורט, כשהכוונה היא למכלול תכונות שהופכות אותן לאידיאליות ולנוחות במיוחד בביצוע הפעילות הגופנית המומלצת הזו. הדרישה הראשונה היא לנוחות, כך שלא תרגישו שהאוזניות מפריעות לכם במהלך הריצה (או למעשה: לא תרגישו כלל שהן קיימות).

זה מתחיל מהעובדה שהאוזניות לרוב קלות משקל, נמשך עם הרצון שהן לא יכללו חוטים ארוכים או מסורבלים, וכולל גם התייחסות לאופן שבו האוזניות יושבות בתוך האוזן, כך שניתן לצפות ליציבות של האוזניות גם בריצות ממושכות או בכאלה המתקיימות בתנאים מורכבים: עליות וירידות, למשל.

יש כיום פיתוחים שונים שמיועדים למטרה זו, דוגמת ווים קטנים המוכנסים לתוך האוזן ושומרים על האוזניות היכן שהן צריכות להיות. יש דגמים המגיעים עם סיליקון המיועד לכסות את האוזניות, בין השאר למטרה זו, כאשר המשתמש יכול לבחור בין מספר דגמי סיליקון.

עמידות

במהלך הריצה אתם צפויים להזיע, ולרוב לא מעט. בתנאים האלו, חשוב לבחור אוזניות הנחשבות לעמידות באופן מלא בפני זיעה. האוזניות אמורות להישמר גם בתנאים החיצוניים השונים, בעיקר גשמים חזקים, וזוהי כיום דרישה שהיא כמעט מובנת מאליה.

שימו לב שלא מדובר כאן בדרך כלל באוזניות הנחשבות לאטומות לחלוטין למים – כמו שאנחנו מצפים למשל במקרה של אוזניות לשחייה – אלא לכאלה שיעשו את העבודה בתנאים החיצוניים השונים. חלקן אמורות לשרוד היטב זיעה או גשם סביר, אבל עלולות להיתקל בקושי כאשר אתם רצים כשבחוץ יורד מבול (עד כמה שזה בכלל מומלץ). מנגד, דגמים מסוימים המיועדים (גם) לריצה מציעים עמידות מלאה, כך שתוכלו אפילו לשטוף אותם במים בין השימושים.

בידוד רעשים

סוגיה אחרת שכדאי להתייחס אליה היא הבידוד, או למעשה איטום הרעשים. תמצאו וריאציות שונות של אוזניות לריצה, כל אחת מהן עם תכונות אחרות במישור הזה. יש אוזניות שמציעות בידוד הרמטי כמעט לחלוטין של רעשי הסביבה, שמתאימות למי שאוהב "להישאב" באופן מלא לתוך המוזיקה או הפודקאסט האהוב עליו. מנגד, אוזניות אחרות מציעות חשיפה מסוימת לרעשי הסביבה, וזה ממש לא חייב להיות חיסרון: אתם יכולים לרוץ ולהטות אוזן למה שקורה סביבכם, וזה חשוב לעיתים גם מבחינה בטיחותית.

אוזניות רבות נמצאות איפשהו באמצע, או מציעות אפשרויות התאמה לצרכי המשתמש.

חיי סוללה

אין הרבה דברים מתסכלים יותר, במהלך ריצה, מאשר לגלות שהמוזיקה מפסיקה פתאום בין רגע. ה"אשמות" בכך בהחלט יכולות להיות האוזניות. כדי לצמצם לכך את הסיכויים, מומלץ להעדיף אוזניות של המותגים הבולטים הפועלים בשדה המשחק. בנוסף שימו תמיד לב למשך חיי הסוללה של האוזניות, בדרישה לאורך חיים גבוה ככל שניתן: כלומר, סוללה שמחזיקה כמה שיותר זמן במשך הטענה קצר ככל שניתן. בדגמים הפופולאריים של היום, אפשר בהחלט לצפות לשעות ארוכות של האזנה רציפה בין הטעינות, אפילו עשרות שעות.

חשוב לראות גם מהו משך הזמן הדרוש לטעינה מלאה של האוזניות, שיכול לעמוד על שעות בודדות אבל גם על כ-15 שעות. יש דגמים מצוינים של אוזניות שמעט "חוטאים" בנקודה הזו, מה שעלול להגביל את השימושים של המשתמש ולהגדיל את הסיכויים שהוא ייאלץ לצאת לדרך ללא אוזניות טעונות באופן מלא. מנגד, אם זמן הטעינה הארוך בא לידי ביטוי במשך שימוש ארוך, זו ממש לא צרה גדולה.

אלחוטיות, חוטיות ומה שביניהם

ניתן למצוא כיום צורות שונות של אוזניות ריצה. במקרים רבים, נעדיף לחפש אוזניות אלחוטיות לריצה מהסיבה הפשוטה שהן לא דורשות חיבור חוטי ישיר, שעלול לסרבל מעט את הריצה. החיבור למקור המוזיקה יכול להתבצע בדרכים שונות, כשבחירה נפוצה היא אוזניות בלוטוס לריצה שמתחברות לטלפון החכם או לנגן מוזיקה ייעודי. בכל מקרה, כשהמרחק בין האוזניות למקור הקול צפוי להיות קצר – לא אמורות להיות בדגמים האיכותיים בעיות קליטה משמעותיות מדי. חיסרון אפשרי הוא שיש אנשים שמרגישים שהאוזניות מעט מסורבלות מדי, או שהיציבות שלהן בתוך האוזן רחוקה מלהיות מושלמת.

בצד השני של המשוואה, תמצאו אוזניות חוטיות לריצה שתהיינה נוחות בכל מאת האחוזים. את האוזניות אפשר לחבר למכשיר בצורה פשוטה, כל עוד אתם חושבים מראש היכן למקם אותו: על גבי הזרוע, בקליפס ייעודי המותקן על גבי המכנסיים וכן הלאה. אוזניות מהסוג הזה יציעו בדרך כלל אפשרות האזנה לסאונד עם מינימום הפרעות ושיבושים, וגם עשויות להגיע עם תג מחיר מפתה.