אוזניות לטלוויזיה

הטלוויזיה היא היום הרבה יותר מאשר מוצר צריכה בסיסי. בבית הישראלי הממוצע, הטלוויזיה – ולרוב גם כמה טלוויזיות – צפויות לפעול כמה שעות לפחות בכל יום. זהו מקום המפלט שלנו, אמצעי הבידור והאסקפיזם הטהור. בין אם אתם דבוקים לסרטי על המסך הקטן (שהפך גדול מאוד בשנים האחרונות), סדרה טובה, משחקי ספורט, חדשות או כל דבר אחר, סבירות גבוהה שתחפשו חוויית צפייה מושלמת: וכן, גם חוויית האזנה. אוזניות לטלוויזיה נכנסות לתמונה בנקודה הזו בדיוק.

למה צריך אוזניות לטלוויזיה?

המהות העיקרית של אוזניות לטלויזיה ברורה: לאפשר לכם לשמוע את הסאונד של התכנים בהם אתם צופים ישירות לתוך האוזן שלכם. כאן כבר מסתתרת סיבה מרכזית מאוד להצטייד מראש באוזניות כאלה, והיא על מנת לצמצם את ההפרעה לסביבה. חשבו למשל על בן משפחה שרוצה לראות משחק בפול ווליום בלי להפריע לכל הבית, דירת שותפים בה אחד הדיירים מעוניין בשקט כדי ללמוד למבחן או "סתם" דירה עם קירות דקים במיוחד, שעוצמת קול גבוהה "מדי" עלולה להיות בבחינת מטרד לשכנים. אוזניות לטלוויזיה צפויות למנוע את כל התרחישים האלו, שבחלקם הם הכול חוץ מנעימים.

כמובן שמן העבר השני של המשוואה, האוזניות עשויות למנוע מהצופה היחשפות לרעשים חיצוניים שפוגעים בצפייה. נסו לראות סרט כאשר בני הבית משוחחים בקול בסלון: זהו מטרד גדול, שיכול להצטמצם למינימום או אפילו להיעלם לחלוטין עם אוזניות. במיוחד כאשר האוזניות מציעות מנגנון מיוחד להפחתת רעשי הרקע, כפי שהדגמים הפופולאריים המוצעים כיום מספקים, וכן אפשרות התאמה של הקול לתנאי הצפייה הספציפיים.

איכות בכל האזנה

גם בלי קשר לשאלת ההפרעה לסביבה, אוזניות טלוויזיה יכולות לקבל עדיפות על רקע העובדה שהדגמים האיכותיים שלהן עשויים לשדרג את חוויית הצפייה (או ליתר דיוק: ההאזנה). אוזניות מהטופ העולמי יכולות לגרום לסאונד משובח במיוחד, שאפילו עולה על הרמקולים המובנים או החיצוניים שאפשר לחבר למכשיר. אם מוסיפים את צמצום רעשי הרקע, אותו הזכרנו קודם לכן, מבינים עוד יותר מדוע מדובר ברכישה שיכולה להיות מאוד מוצלחת.

אז איך יודעים שאוזניות הן אכן איכותיות? בדרך כלל, יהיו אלה הדגמים הפופולאריים של מותגי הענק הפועלים בשדה המשחק. אם נצמדים להגדרות טכנולוגיות, הרי שהדרייבר העומד בבסיס האוזניות הוא שיגדיר מעל הכול את עוצמת הקול ודרגת האיכות שלו. יש שימליצו על דרייברים משובחים, של 50 מ"מ ומעלה.

אוזניות לכבדי שמיעה: חלק בלתי נפרד מהתמונה

אי אפשר שלא להתייחס לדגמים של אוזניות לטלוויזיה לכבדי שמיעה, שמתקשים או אפילו לא מסוגלים כלל להאזין לקול הבוקע מהרמקולים המובנים של הטלוויזיה – לרוב במרחק של מטרים ספורים מהם. בהתאם לכך תמצאו אוזניות לטלויזיה למבוגרים, לכבדי שמיעה.

בהקשר הזה, חשוב להדגיש שחלק גדול מאותן אוזניות לכבדי שמיעה לטלוויזיה שמות דגש על ההתאמה האישית. נקודת המוצא היא שלכל משתמש יש את ההעדפות שלו, או למעשה את הקשיים הנקודתיים שהוא מתמודד איתם. כתוצאה מכך תמצאו באוזניות אפשרות לכוון את עוצמת הקול, לצד אפשרויות התאמה אחרות.

חשוב להדגיש שהשליטה בעוצמת האוזניות היא נפרדת מעוצמת הקול בטלוויזיה עצמה, מה שמסביר מדוע כמה אנשים יכולים להאזין למתרחש על המרקע בו זמנית מבלי שיפריעו אחד לשני (לדוגמה, האדם המשתמש באוזניות וסובל מבעיית שמיעה יכול להגדיל את העוצמה, מה שלא יביא לסאונד "מפלצתי" דרך מסך הטלוויזיה.

סוגים נפוצים של אוזניות לטלוויזיה

כאשר אנחנו מדברים על אוזניות לטלויזיה, אנחנו מתכוונים כמעט בכל המקרים לאוזניות אלחוטיות. הסיבה היא שבין הטלוויזיה לבין המשתמש צפוי להיות מרחק של כמה מטרים בודדים לפחות, כך שחיבור חוטי עלול להיות בלתי אפשרי, או לכל הפחות מסורבל מאוד. במצב כזה, למשל, המשתמש היה מתקשה מאוד לנוע תוך כדי הצפייה, מה גם שחוט המונח על הרצפה הוא מועד לפורענות.

במילים אחרות: הבחירה השכיחה היא אוזניות אלחוטיות לטלוויזיה, על הצורות השונות שלהן. אלה יכולות להיות אוזניות בלוטוס לטלוויזיה, המתבססות על העובדה שהשימוש במכשירי טלוויזיה חכמים המסוגלים להתחבר לאינטרנט ולבלוטות' נפוץ מאוד בישראל בשנים האחרונות (במיוחד בכל הנוגע לטלוויזיה הראשית של הבית, בסלון, שתהיה לרוב גם הגדולה מכולן). הדגמים השונים נבדלים ביניהם למעשה בשיטת השידור – כלומר אופן בו מתבצע חיבור אוזניות לטלוויזיה – כשהטכנולוגיות העיקריות הן בלוטות', גלי רדיו או קרני אינפרא אדום.

בחלק גדול מהדגמים המוצעים כיום, תמצאו שני חלקים: האוזניות עצמן, והבסיס שלהן. את הבסיס מחברים לרוב בצורה ישירה למסך הטלוויזיה עצמו, כאשר ברוב המקרים הוא ישמש גם להטענת האוזניות בין השימושים. אוזניות טלוויזיה הרי אינן מחוברות לרוב גם לחשמל בצורה ישירה, ולכן יש לבחור באוזניות עם סוללות או אוזניות נטענות.